Surfing, czyli matka sportów wodnych - Surf Bałtyk
284
post-template-default,single,single-post,postid-284,single-format-standard,theme-stockholm,qode-social-login-1.0,qode-restaurant-1.0,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.2,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive

Surfing, czyli matka sportów wodnych

W dobie mody na windsurfing i kitesurfing, często zapominamy o tym, skąd wywodzi się większość sportów wodnych. Surfing swoje początki ma już w XVIII wieku, a i dziś nie brakuje mu zażyłych zwolenników.

 

Wczesne początki

 

Oficjalnie, początki surfingu to XVIII wiek i wyprawa europejskiego kapitana Jamesa Cook’a w rejony Pacyfiku, gdzie mieszkańcy egzotycznych wysp mieli w zwyczaju ujeżdżać fale na drewnianych deskach. Podejrzewa się, że korzenie surfingu mogą sięgać jeszcze wcześniej – pierwsze ślady tego zwyczaju odnaleziono w rejonie Polinezji – pochodzą one z IV wieku.

 

Powrót surfingu po latach

 

Kojarzący się z prymitywnym zwyczajem surfing nie przyjął się początkowo w Europie. Dopiero XX wiek przynosi zainteresowanie tą dyscypliną – wszystko za sprawą Jacka Londona, który zaczął promować ją na na słonecznych plażach Kalifornii. Pierwszy klub zrzeszających fanów surfingu powstaje w 1908 roku, przyjmując nazwę Hawaiian Outrigger Canoe Club.

 

Kolejne lata

 

latach 20 surfing rozpoczął swoją dużą popularność. Pojawiały się kolejne kluby i stowarzyszenia. Przeszkodą w pełnej popularyzacji tego sportu były jednak bardzo ciężkie deski – u początków surfingu ważyły nawet 50kg. Dopiero Tomas Blake, na wzór podpatrzonych w hawajskim muzeum starożytnych desek tworzy lekką, stabilną konstrukcję, która pozwala zwiększyć przystępność surfingu. Nowa deska jest stworzona z innowacyjnego tworzywa, a dodatkowo posiada stateczniki, które umożliwiają surferowi złapanie większej równowagi.

 

Dynamiczny rozwój

 

Kolejne lata to przede wszystkim rozwój surfingowego sprzętu – poprzez deskę poliestrową, po tę z drzewa balsamicznego. Na przestrzeni dekad surfing stał się nie tylko formą aktywności fizycznej, ale i sposobem na życie. Jednocześnie, zapoczątkował kolejne ewolucje sportów wodnych – w tym kitesurfing oraz windsurfing. Mimo rozwoju desek i form ujeżdżania fal, surfing nadal pozostaje słynną i chętnie wybieraną dziedziną. Hawaje i Kalifornia to miejsca uznawane za jej kolebkę, rokrocznie odwiedzane przez całe rzesze turystów.

No Comments

Post a Comment