Zasady pierwszeństwa na wodzie - Surf Bałtyk
264
post-template-default,single,single-post,postid-264,single-format-standard,theme-stockholm,qode-social-login-1.0,qode-restaurant-1.0,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.2,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive

Zasady pierwszeństwa na wodzie

Uprawiając sporty wodne należy zapoznać się z zasadami pierwszeństwa – pamiętajmy, że na wodzie nie jesteśmy sami i dla własnego bezpieczeństwa warto stosować kilka zasad, które umilą aktywność nam, jak i innym uczestnikom zabawy.

 

Windsurfing nie wymaga od nas dużego doświadczenia w żegludze, może uprawiać go praktycznie każdy z nas. Jako, że sporty wodne cieszą się dużym zainteresowaniem, trudno o akweny, w których moglibyśmy pozwolić sobie na samotne surfowanie. Kultura i bezpieczeństwo wymagają stosowania się do reguł, dlatego przed wejściem na deskę dokładnie zapamiętaj zasady pierwszeństwa na wodzie:

 

  • Ci, którzy już są na fali, mają pierwszeństwo. Ustępuje im go osoba startująca z lądu.
  • Płynąc na desce jesteśmy zobowiązani bezpiecznie omijać tych, którzy znajdują się w wodzie. Odpowiedni dystans wynosi 10m.
  • Wykonując zwrot – z wiatrem lub na wiatr – rozglądajmy się, czy nie utrudniamy manewrów innym osobom znajdującym się w pobliżu.
  • Windsurfer płynący z wiatrem powinien ustąpić pierwszeństwa temu, który płynie pod wiatr.
  • Ustępujemy bezwzględnego pierwszeństwa łodziom MOPRU, kutrom rybackim, statkom pasażerskim itp.
  • Uważajmy na tych, którzy dopiero się uczą – mają oni prawo nie znać obowiązujących na wodzie zasad, dlatego bądźmy wyrozumiali.

 

Kilka tych prostych zasad nie są składnikami żadnego, oficjalnego kodeksu. To niepisane reguły windsurferów, ułatwiające bezpieczną zabawę każdemu, kto znajduje się na wodzie. Obowiązkowo muszą przestrzegać ich ci, którzy biorą udział w zawodach windsurfingowych – obchodzenie reguł może grozić dyskwalifikacją.

No Comments

Post a Comment