Długa historia windsurfingu - Surf Bałtyk
280
post-template-default,single,single-post,postid-280,single-format-standard,theme-stockholm,qode-social-login-1.0,qode-restaurant-1.0,woocommerce-no-js,ajax_fade,page_not_loaded,,select-theme-ver-4.2,wpb-js-composer js-comp-ver-6.6.0,vc_responsive

Długa historia windsurfingu

Choć moda na sporty wodne w naszym kraju pojawiła się stosunkowo niedawno, windsurfing znany jest już od dobrych kilku dekad. Swoje początki ma w Stanach Zjednoczonych.

 

Zastanawialiście się kiedyś, jak rozwijał się windsurfing? Okazuje się, że historia tej dyscypliny nie jest pozbawiona trudnych momentów i punktów zwrotnych. Dziś, po niemal 70 latach od pierwszych projektów desek z żaglami możemy cieszyć się popularnością i łatwością dostępu do tego sportu.

 

  • W 1948 roku Newman Bardy skonstruował przyrząd stanowiący połączenie deski z żaglem. Stale doskonaląc swój wynalazkiem w 1965 rozpoczął jego oficjalną sprzedaż, jednak obyło się bez oficjalnego opatentowania.
  • Deska windsurfingowa niemal równolegle, bo w latach pięćdziesiątych ukazała się również w Wielkiej Brytanii za sprawą Petera Chilversa, a także w Australii. Za oficjalnych wynalazców tej dyscypliny uważa się jednak duet Schweitzera i Drake’a – przyjaciół z Kalifronii. Co ciekawe – pierwsza windsurfingowa konstrukcja ich autorstwa ważyła aż 27 kg. Tym razem doszło do przyznania patentu oraz sprzedaży desek na ogromną skalę.
  • Pierwsze deski windsurfingowe były pozbawione strzemion i trapezu, co uniemożliwiało pływanie w trudnych warunkach. Ten fakt na kolejne lata zastopował rozwój modnej dziś dyscypliny. Dopiero stabilizujące elementy wynalezione w 1978 przez Larry’ego Stanleya pozwoliły na pływanie w praktycznie każdych okolicznościach.
  • Kolejnym ważnym punktem w rozwoju windsurfingu było wynalezienie krótkiej deski, za czym stoi Hugh England.
  • W 1977 Robby Naish zostaje mistrzem świata windsurfingu mając zaledwie 13 lat.
  • W 1984 roku windsurfing staje się dyscypliną olimpijską.
  • W latach 90 popularność wodnego sportu rośnie na tyle, że powszechnie uprawiają go ludzie w większości części świata. Sprzęt stale ewoluuje, stając się jednocześnie droższym. Z czasem windsurfing ponownie wpada w parabolę popularności – jego sława spada na skutek powstawania nowszych dyscyplin.
  • Obecnie mamy do czynienia z renesansem sławy windsurfingu. Stale przybywa szkół i ośrodków, w których nawet najmłodsi – co niegdyś było nie do pomyślenia – mogą rozwijać się w tej dyscyplinie.
No Comments

Post a Comment